Partihoppere

Siden kommunalvalget 19. november 2013 har 169 KB-medlemmer skiftet parti eller er blevet løsgængere. En enkelt har fundet tilbage til sit oprindelige parti og 16 har sagt farvel til to partier.

I valgperioden 2010-2013 var der i alt 176 partihoppere. Nogle af dem skiftede parti flere gange.

Se oversigt over partiernes aktuelle mandattal.

Hold musen over navnene, for at se supplerende oplysninger.

Navn Valgt for Skiftet til Kommune
Svend Mathiasen Amagerlisten (lokal, Dragør) Tværpolitisk Liste (lokal, Dragør) Dragør
Torben Reiner Jensen Borgerlisten (lokal, Faxe) Venstre Faxe
Jørgen Schou Borgerlisten (lokal, Kerteminde) løsgænger Kerteminde
Solveig Gaarsmand Borgerlisten (lokal, Kerteminde) løsgænger Kerteminde
Leif Nørgaard Borgerlisten Langeland (lokal) Venstre Langeland
John Morville Larsen Borgerlisten Langeland (lokal) løsgænger Langeland
Stephanie Terndrup Borgerlisten Langeland (lokal) løsgænger Langeland
Karina Jørgensen Borgerlisten Langeland (lokal) Venstre Langeland
Knud Gether Borgerlisten Langeland (lokal) Venstre Langeland
Poul Albrechtsen Dansk Folkeparti Konservative Allerød
Jack Nør Dansk Folkeparti Socialdemokratiet Ballerup
Freddie H. Madsen Dansk Folkeparti Liberalt Folkeparti (lokal, Esbjerg) Esbjerg
Kim Madsen Dansk Folkeparti Liberalt Folkeparti (lokal, Esbjerg) Esbjerg
Kasper Andersen Dansk Folkeparti løsgænger Frederikssund
Per Kattrup Dansk Folkeparti Socialdemokratiet Furesø
Helge Larsen Dansk Folkeparti løsgænger Herlev
Kasper Ravn Fredensborg Dansk Folkeparti løsgænger Herning
Sten Lindgren Dansk Folkeparti løsgænger Hjørring
Vivi Jensen Dansk Folkeparti løsgænger Hjørring
Dorte Elisabeth Normann Dansk Folkeparti Moderate Danske Folk (lokal, Horsens) Horsens
Bo Christof Dansk Folkeparti løsgænger Hvidovre
Gitte Burchard Dansk Folkeparti løsgænger Hørsholm
Lis Dannenberg Dansk Folkeparti Nye Borgerlige Kalundborg
René Jespersen Dansk Folkeparti Venstre Køge
Søren D. Brask Dansk Folkeparti Venstre Køge
Elisa Hansen Dansk Folkeparti Venstre Langeland
Curt Elof Købsted Dansk Folkeparti løsgænger Lyngby-Taarbæk
Svend-Aage Nielsen Dansk Folkeparti løsgænger Middelfart
René Lundegaard Dansk Folkeparti Nye Borgerlige Nordfyns
Helle Frøslev Dansk Folkeparti løsgænger Nyborg
Leif Lund Dansk Folkeparti løsgænger Silkeborg
Tonny Borgstrøm Dansk Folkeparti løsgænger Slagelse
Michael Gram Dansk Folkeparti Fair Balance (lokal, Slagelse) Slagelse
Per Hauge Dansk Folkeparti løsgænger Solrød
Anna Marie Brix Poulsen Dansk Folkeparti løsgænger Struer
Mads Fredeløkke Dansk Folkeparti Venstre Svendborg
Lone Juul Stærmose Dansk Folkeparti Venstre Svendborg
Henning Duvier Stærmose Dansk Folkeparti løsgænger Svendborg
Karsten Høyer Grau Dansk Folkeparti Nye Borgerlige Sønderborg
Lars Dyhr Hansen Dansk Folkeparti løsgænger Sønderborg
Holger Gorm Petersen Dansk Folkeparti Nye Borgerlige Vejle
Annette Vahlgreen Dansk Folkeparti løsgænger Vesthimmerlands
Kåre Solhøj Dahle Dansk Folkeparti løsgænger Aabenraa
Hans Kristian Wollesen Dansk Folkeparti løsgænger Aabenraa
Kirsten Algren Dansk Folkeparti Venstre Aalborg
Jens Dahlgaard Demokratisk Balance (lokal, Morsø) Socialdemokratiet Morsø
Jesper Hammer Det Nye Allerød (lokal) Nye Borgerlige Allerød
John Jensen Det Nye Allerød (lokal) Nye Borgerlige Allerød
Henriette Brandt Pedersen Enhedslisten SF Fredensborg
Theis Nielsen Enhedslisten Socialdemokratiet Langeland
Helle Plougmann Enhedslisten løsgænger Norddjurs
Frits Laursen Enhedslisten SF Skive
Helle Vigsøe Mathiasen Fælleslisten (lokal, Ikast-Brande) Venstre Ikast-Brande
Carl Jensen Fælleslisten (lokal, Ikast-Brande) Venstre Ikast-Brande
Ismail Yalcin Fælleslisten (lokal, Ikast-Brande) Den Social Liberale Liste (lokal, Ikast-Brande) Ikast-Brande
Kashif Ahmad Hvidovrelisten (lokal) løsgænger Hvidovre
René Danielsson Konservative Dansk Folkeparti Bornholm
Asger Larsen Konservative Liberal Alliance Dragør
Henrik Vallø Konservative Borgerlisten (lokal, Esbjerg) Esbjerg
Inger Nielsen Konservative Dansk Folkeparti Fredericia
Margit Ørsted Konservative Venstre Frederiksberg
Ann-Kathrine Karoff Konservative Nye Borgerlige Gentofte
Lisbeth Winther Konservative løsgænger Gentofte
Mette Thiesen Konservative Nye Borgerlige Hillerød
Michael Vajhøj Konservative Liberal Alliance Hjørring
Anders Vestergaard Konservative Liberal Alliance Hørsholm
Søren Brink Konservative Venstre Jammerbugt
Jan Krogh Rasmussen Konservative Socialdemokratiet Skanderborg
Johannes Lumholt Konservative Nye Borgerlige Sorø
Thor Grønbæk Konservative Borgerlisten Stevns (lokal) Stevns
Kirsten Moesgaard Sørensen Konservative løsgænger Vesthimmerlands
Anna Margrethe Engbæk Schmidt Konservative Radikale Venstre Viborg
Poul V. Jensen Liberal Alliance Nye Borgerlige Gentofte
Kim Hendry Liberal Alliance løsgænger Hillerød
Lilian Parker Kaule Liberal Alliance løsgænger København
Lars Berg Dueholm Liberal Alliance Venstre København
Kasper Heumann Kristensen Liberal Alliance Liberalt København (lokal) København
Harald Grønlund Liberal Alliance Borgerlisten Norddjurs (lokal) Norddjurs
Kisser Franciska Lehnert Liberal Alliance løsgænger Ringsted
Per Zeidler Liberal Alliance løsgænger Syddjurs
Lars Boje Mathiesen Liberal Alliance Nye Borgerlige Aarhus
Bente Faldt Faurholt Læsø Borgerliste (lokal) Læsø Listen (lokal) Læsø
Tobias Birch Johansen Læsø Listen (lokal) Venstre Læsø
Thomas Kielgast Ny Centrum (lokal, Køge) SF Køge
Jeppe Ugilt Hansen Oplandslisten (lokal, Rebild) Venstre Rebild
Morten Jung Radikale Venstre Konservative Frederiksberg
Arulanantharajah Thillainadarasa Radikale Venstre løsgænger Herning
Marianne Madsen SF Socialdemokratiet Kalundborg
Lulle Zahle SF løsgænger Lejre
Torben Hansen SF Dansk Folkeparti Lolland
Melanie Jane Simick SF Alternativet Mariagerfjord
Peder Sørensen SF Alternativet Ringkøbing-Skjern
Anders Bøge SF SF Skive
Henrik Jensen Møller SF Alternativet Tønder
Brian Franklin Nielsen SF løsgænger Tårnby
Sven Jensen Slesvigsk Parti Venstre Sønderborg
Lea Herdal Socialdemokratiet Alternativet Allerød
Dan Jensen Socialdemokratiet løsgænger Favrskov
Neslihan Diksan Socialdemokratiet De Frie Demokrater (lokal, Furesø) Furesø
Heidi Storck Socialdemokratiet Lokallisten (Furesø) Furesø
Mads Holdgaard Socialdemokratiet Alternativet Faaborg-Midtfyn
Niels Henriksen Socialdemokratiet løsgænger Guldborgsund
Finn Martensen Socialdemokratiet løsgænger Holbæk
Sine Agerholm Socialdemokratiet løsgænger Holbæk
Steen Klink Pedersen Socialdemokratiet Dansk Folkeparti Holbæk
Solvej Pedersen Socialdemokratiet løsgænger Holbæk
Seyit Ahmet Özkan Socialdemokratiet løsgænger Ishøj
Aysel Jørgensen Socialdemokratiet Alternativet Jammerbugt
Torben Toft Andersen Socialdemokratiet Venstre Kalundborg
Ikram Sarwar Socialdemokratiet Radikale Venstre København
Leo Christensen Socialdemokratiet Lokallisten Lolland Lolland
Lars Vilsen Socialdemokratiet Læsø Listen (lokal) Læsø
Jan Reimer Christiansen Socialdemokratiet Venstre Nyborg
Michael Kjeldgaard Socialdemokratiet SF Odsherred
Susanne Ringe Sørensen Socialdemokratiet Venstre Randers
Ole Skiffard Socialdemokratiet Venstre Randers
Klaus Anker Hansen Socialdemokratiet Den Sociale Fællesliste – Rebild (lokal) Rebild
Casper Mouritsen Socialdemokratiet løsgænger Silkeborg
Mustafa Kellegöz Socialdemokratiet løsgænger Silkeborg
Lars Munksø Socialdemokratiet løsgænger Silkeborg
Helle Blak Socialdemokratiet SF Slagelse
Anette Quist Busk Socialdemokratiet løsgænger Syddjurs
Morten Bo Bertelsen Socialdemokratiet SF Thisted
Christa Mavis Laursen Socialdemokratiet løsgænger Vejle
Jørgen Gregersen Stevnslisten (lokal) Radikale Venstre Stevns
John Køhler Venstre løsgænger Allerød
Ulrich Kristensen Venstre Radikale Venstre Billund
Jens Passarge Venstre løsgænger Dragør
Bente Bendix Jensen Venstre Liberal Alliance Esbjerg
Jørgen Seyfarth Venstre løsgænger Fanø
Charlotte Bie Venstre Liberal Alliance Fredensborg
Knud Løkke Rasmussen Venstre Liberal Alliance Fredensborg
Ole F. Holleufer Venstre Liberal Alliance Furesø
Trine Egetved-Sørensen Venstre Konservative Gribskov
Betina Sølver Hansen Venstre Socialdemokratiet Gribskov
Qasam Nazir Ahmad Venstre Alternativet Halsnæs
Marco Oehlenschläger Venstre Liberal Alliance Hillerød
Christian Ahlefeldt-Laurvig Venstre Liberal Alliance Holbæk
Søren Stavnskær Venstre Liberal Alliance Holbæk
Karl Erik Høholt Jensen Venstre løsgænger Hvidovre
Annette Møller Sjøbeck Venstre løsgænger Hvidovre
Esben Dyekjær Venstre Konservative Hørsholm
Annette Kjær Mosegaard Venstre Konservative Ikast-Brande
Morten Bak Venstre Fælleslisten (lokal, Ikast-Brande) Ikast-Brande
Jimmy Sørensen Venstre Liberal Alliance Kalundborg
Michael Gatten Venstre Radikale Venstre København
Jeppe H. Lindberg Venstre Liberal Alliance Køge
Henning Alfred Rasmussen Venstre løsgænger Lolland
Marie-Louise Brehm Nielsen Venstre løsgænger Lolland
Dorthe la Cour Venstre løsgænger Lyngby-Taarbæk
Birgitte Hannibal Venstre løsgænger Lyngby-Taarbæk
Søren Konnerup Venstre løsgænger Rebild
Anders Norup Venstre løsgænger Rebild
Peter Bak Venstre Konservative Rebild
Jeanette Sagan Venstre Konservative Rebild
Bent Brodersen Venstre Liberal Alliance Ringkøbing-Skjern
Peter Michael Jensen Venstre Dansk Folkeparti Rødovre
Teresa Jørgensen Venstre Dansk Folkeparti Silkeborg
Bo Nygaard Larsen Venstre Radikale Venstre Solrød
Emil Blücher Venstre Liberal Alliance Solrød
Birgitte Hansen Venstre Blå Fornyelse (lokal, Sorø) Sorø
Inge Milbrat Venstre Nyt Stevns (lokal) Stevns
Bjarne Østergaard Rasmussen Venstre løsgænger Stevns
Mogens Haugaard Nielsen Venstre Nyt Stevns (lokal) Stevns
Jørgen Brøgger Venstre Konservative Syddjurs
Lene Kjelgaard Jensen Venstre Konservative Thisted
Per Skovmose Venstre Konservative Thisted
Jens Rohde Venstre Radikale Venstre Viborg
Brit Hindborg Skovgaard Venstre Socialdemokratiet Vordingborg
  • Fire medlemmer af Venstre i Rebild Kommune, Søren Konnerup, Anders Norup, Peter Bak og Jeanette Sagan brød ud i maj 2016 og stiftede i stedet RebildListen. Listen fusionerede i juli 2017 med De Konservative, som Bak og Sagan blev medlemmer af. Konnerup og Norup fortsatte i stedet som løsgængere.
  • Kim Hendry (løsgænger, Hillerød) stillede op for Liberal Alliance ved KV13, hvor han ikke opnåede valg. Afløste Jonathan Nielsen (LA) fra januar 2017, men havde i mellemtiden forladt LA. Meldte sig ind i Nye Borgerlige marts 2013, men forlod partiet igen i juli samme år.
  • Kasper Fredensborg (løsgænger, Herning) blev valgt for Dansk folkeparti, som han brød med august 2014. Fra marts 2016 medlem af Dansk Samling, som han brød med marts 2017. Herefter igen løsgænger.
  • Stephanie Terndrup (løsgænger, Langeland) blev valgt for Borgerlisten Langeland, som opløstes ved udgangen af 2016. Fra oktober 2016 medlem af Nye Borgerlige, som hun brød med februar 2017.
  • Knud Løkke Rasmussen (Liberal Alliance, Fredensborg) brød med Venstre i marts 2015 og stiftede i stedet partiet Frie Liberale. Han skiftede i februar 2017 til Liberal Alliance.
  • Helle Plougmann (løsgænger, Norddjurs) brød med Enhedslisten august 2014. Efter en periode som løsgænger blev hun januar 2016 medlem af Socialdemokratiet, som hun også brød med i august samme år. Herefter igen løsgænger.
  • Anders Bøge (SF, Skive) brød med SF i februar 2014, men meldte sig ind igen i oktober samme år efter nogle måneder som løsgænger.
  • Casper Mouritsen (løsgænger, Silkeborg) brød med Socialdemokratiet i oktober 2014 og meldte sig ind i Venstre efter et par uger som løsgænger. Blev ekskluderet fra Venstres byrådsgruppe januar 2015 og herefter igen løsgænger.
  • Tonny Borgstrøm (læsgænger, Slagelse) brød med Dansk Folkeparti i maj 2014 og meldte sig i stedet ind i Liberal Alliance efter en kort periode som løsgænger. Her blev han ekskluderet i maj 2015.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *