Bye bye byråd

Siden valget den 19. november 2013 er der sket i alt 130 permanente udskiftninger i de 98 kommunalbestyrelser. 110 har anmodet om at måtte udtræde af kommunalbestyrelsen og 20 er døde. Midlertidige udskiftninger pga. orlov, sygdom osv. er ikke medtaget.

Byrådsmedlemmer som er trådt ud

Navn Parti Kommune Udtrådt dato
Anna Mee Allerslev Radikale Venstre København 2017-10-31
Rasmus Ingemann Venstre Skanderborg 2017-10-31
Jakob Engel-Schmidt Venstre Lyngby-Taarbæk 2017-10-05
Lasse Haugaard Pedersen Socialdemokratiet Nordfyns 2017-10-05
Daniel Rugholm Konservative Hjørring 2017-10-01
Susanne Yazdanyar Enhedslisten Gladsaxe 2017-10-01
Kurt Bork Christensen Venstre Furesø 2017-09-07
Marie Louise L.M. Friderichsen Konservative Lolland 2017-09-01
Lise Damsbo Savic Socialdemokratiet Lolland 2017-09-01
Emilie Tang Venstre Frederikssund 2017-08-31
Malene Kragh Sand Socialdemokratiet Favrskov 2017-07-31
Søren Ebbesen Skov SF Tønder 2017-05-31
Poul-Erik Høyer Venstre Gribskov 2017-05-22
Stefan Agger Konservative Lemvig 2017-04-26
Sanne Rubinke SF Odder 2017-04-01
Mads Ravndrup Thomsen Venstre Roskilde 2017-04-01
Knud Larsen Venstre Vordingborg 2017-03-30
Morten Marinus Dansk Folkeparti Jammerbugt 2017-03-01
Niels Borre SF Ishøj 2017-02-28
Jens Vind Petersen Venstre Esbjerg 2017-02-15
Linda Sommer Konservative Lolland 2017-02-07
Mette Hjermind Dencker Dansk Folkeparti Hvidovre 2017-02-01
Hanne Kjær Knudsen Venstre Halsnæs 2017-02-01
Vivi Jensen løsgænger Hjørring 2017-02-01
Eilif Nørgaard Grundejerne (lokal, Solrød) Solrød 2017-01-30
Henriette Gedde Socialdemokratiet Allerød 2017-01-26
Jane Heitmann Venstre Faaborg-Midtfyn 2017-01-09
Jonathan Nielsen Liberal Alliance Hillerød 2017-01-01
Ole Holm Petersen Venstre Tårnby 2016-12-31
Peter Kempf Socialdemokratiet Ikast-Brande 2016-12-31
Bente Kronborg Holst Flensted Dansk Folkeparti Ringkøbing-Skjern 2016-12-01
Mette Touborg SF Lejre 2016-11-01
Martin Skøtt Socialdemokratiet Ikast-Brande 2016-10-31
Lena Holm Jensen Venstre Lejre 2016-09-01
Camilla Schwalbe Socialdemokratiet Tårnby 2016-08-31
Lasse Strüwing Hansen Socialdemokratiet Fredericia 2016-08-31
Emil Tobias Mortensen Venstre Halsnæs 2016-08-31
Steven Johannes Legêne Enhedslisten Svendborg 2016-08-30
Lars Berg Dueholm Venstre København 2016-08-01
Kristian Dyhr Venstre Horsens 2016-08-01
Rasmus Vinther Jørgensen Venstre Lolland 2016-07-01
Kirstine Skjødt Hermansen Konservative Viborg 2016-07-01
Brian Franklin Nielsen løsgænger Tårnby 2016-05-10
Flemming Hoff Kjeldsen Socialdemokratiet Egedal 2016-04-27
John Morville Larsen løsgænger Langeland 2016-03-14
Frank Schmidt-Hansen Konservative Vejen 2016-03-09
Palle Svendsen Venstre Køge 2016-02-29
Jan Brøndum Venstre Rebild 2016-02-29
Thomas Horn Socialdemokratiet Helsingør 2016-02-29
Birgitte A. Rasmussen Venstre Allerød 2016-01-01
Katja Lindblad Konservative Vallensbæk 2015-12-31
Bertil Nyenstad Socialdemokratiet Halsnæs 2015-12-31
Flemming Petersen Venstre Stevns 2015-12-31
Henrik Kragelund Jansson Radikale Venstre Allerød 2015-12-17
Ulla Tørnæs Venstre Holstebro 2015-11-18
Anne-Grethe Vaadde Sørensen Dansk Folkeparti Ikast-Brande 2015-11-16
Casper Mouritsen løsgænger Silkeborg 2015-11-01
Astrid Lynge Pedersen Venstre Skanderborg 2015-10-28
Pia Palm SF Skanderborg 2015-10-28
Jacob Mark SF Køge 2015-09-30
Christian Budde Venstre Aarhus 2015-09-09
Bodil Matzewska Slesvigsk Parti Sønderborg 2015-09-02
Hanne Bæk Olsen Socialdemokratiet Silkeborg 2015-09-01
Karina Due Dansk Folkeparti Silkeborg 2015-09-01
Allan Kristensen Socialdemokratiet Horsens 2015-09-01
Pernille Schnoor Socialdemokratiet Hørsholm 2015-08-31
Trine Schøning Torp SF Halsnæs 2015-08-31
Jeppe Jakobsen Dansk Folkeparti Kalundborg 2015-08-26
Erik Skov Christensen Socialdemokratiet Nyborg 2015-08-25
Lotte Cederskjold Socialdemokratiet Aarhus 2015-08-01
Anne Marie Geisler Andersen Radikale Venstre København 2015-08-01
Agnete Fog Radikale Venstre Allerød 2015-06-30
Connor O’Hanlon Venstre Ballerup 2015-06-30
Lise Bech Dansk Folkeparti Rebild 2015-06-30
Lars Christian Lilleholt Venstre Odense 2015-06-28
Michael Bramm Dansk Folkeparti Vejen 2015-06-23
Jane Findahl SF Fredericia 2015-05-18
Katrine Lester Socialdemokratiet Frederiksberg 2015-04-20
Steen Colberg Jensen Venstre Bornholm 2015-04-01
Philip Hesselbjerg Radikale Venstre Egedal 2015-03-01
Flemming Møller Nyt Gribskov (lokal) Gribskov 2015-01-01
Peter Borup Sørensen Socialdemokratiet Vejle 2015-01-01
Thomas Kirkegaard Konservative Allerød 2014-12-18
Roland Petersen Odsherred-Listen (lokal) Odsherred 2014-12-16
Jørgen Seyfarth løsgænger Fanø 2014-12-15
Signe Færch Enhedslisten København 2014-12-11
Jens Erik Buur Enhedslisten Odder 2014-12-08
Hanne Bøgsted Dansk Folkeparti Frederikshavn 2014-12-01
Anna Noe Bovin Socialdemokratiet Morsø 2014-10-31
Yunuz Coban Socialdemokratiet Horsens 2014-10-28
Peter Sørensen Socialdemokratiet Glostrup 2014-10-09
Mette Præst Knudsen Venstre Nyborg 2014-10-07
Rikke Karlsson Dansk Folkeparti Rebild 2014-10-01
Søren Pape Poulsen Konservative Viborg 2014-09-03
Samina Shah Konservative Viborg 2014-09-03
Jørn Dohrmann Dansk Folkeparti Kolding 2014-09-01
Brian Krøyer Konservative Lolland 2014-09-01
Jan Due Socialdemokratiet Glostrup 2014-06-30
Yvette Espersen Dansk Folkeparti Vordingborg 2014-06-26
Anders Primdahl Vistisen Dansk Folkeparti Randers 2014-06-16
Jan Wammen Venstre Greve 2014-05-01
Lars Dyhr Hansen løsgænger Sønderborg 2014-04-02
Pia Adelsteen Dansk Folkeparti Frederikssund 2014-03-31
Majbrit Kjærby Christiansen Dansk Folkeparti Mariagerfjord 2014-02-15
Jesper Mathiesen Socialdemokratiet Syddjurs 2014-01-29
Jørgen Lundbjerg Hansen SF Halsnæs 2014-01-28
Axel Rene Aubertin Oplandslisten (lokal, Rebild) Rebild 2013-12-31
Margrethe Andersen Socialdemokratiet Vallensbæk 2013-12-15
Jesper Andersen Enhedslisten Kerteminde 2013-11-28
Annie Hagel Enhedslisten Helsingør 2013-11-25
  • Vivi Jensen (løsgænger, Hjørring) var valgt for Dansk Folkeparti.
  • Benjamin Franklin Nielsen (løsgænger, Tårnby) var valgt for SF.
  • John Morville Larsen (løsgænger, Langeland) var valgt for Borgerlisten Langeland.
  • Casper Mouritsen (løsgænger, Silkeborg) var valgt for Socialdemokratiet og repræsenterede en overgang Venstre.
  • Lars Dyhr Hansen (løsgænger, Sønderborg) var valgt for Dansk Folkeparti.
  • Jørgen Seyfarth (løsgænger, Fanø) var valgt for Venstre.
  • Margrethe Andersen (Socialdemokratiet, Vallensbæk) opnåede valg, men trak sig kort efter konstitueringen.
  • Annie Hagel (Enhedslisten, Helsingør) anmodede om at blive fritaget for valg.
  • Jesper Andersen (Enhedslisten, Kerteminde) anmodede om at blive fritaget for valg.


Afdøde byrådsmedlemmer

Navn Parti Kommune Død
Lisbeth Winther Konservative Gentofte 2017-10-11
Bendt Danielsen Borgerlisten (lokal, Brønderslev) Brønderslev 2017-04-09
Tommy Menzer Prokopek Socialdemokratiet Sønderborg 2017-03-26
Mogens Camre Dansk Folkeparti Gladsaxe 2016-12-05
Ib Terp Socialdemokratiet Brøndby 2016-11-14
Jean Freddy Brahe Konservative Fredericia 2016-09-08
Laurids Rudebeck Venstre Tønder 2016-05-10
Kurt Aksel Volmer Munck Enhedslisten Faxe 2016-04-17
Lis Hesselberg Venstre Køge 2016-02-06
Jan Dyregaard Nielsen Venstre Vesthimmerlands 2015-10-28
Eva Roed Socialdemokratiet Brøndby 2015-10-22
Carsten Wickmann Konservative Roskilde 2015-03-16
Christian Gleerup Venstre Norddjurs 2015-01-18
Gunnar Christiansen Socialdemokratiet Ringsted 2014-11-03
Lise Henriksen Venstre Glostrup 2014-10-23
Henry Schou Madsen Socialdemokratiet Bornholm 2014-09-06
Lars Kappe Socialdemokratiet Guldborgsund 2014-06-30
Martin Leider Olsen Socialdemokratiet Vordingborg 2014-02-17
Mette Hørlück Venstre Aabenraa 2014-02-09
Christian Kloppenborg-Skrumsager Venstre Kolding 2013-11-24
  • Christian Kloppenborg-Skrumsager (Venstre, Kolding) opnåede valg, men nåede ikke at indtræde i kommunalbestyrelsen.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *