Borgmestre

Indhold på siden:

Fordeling på partier

Ved valgperiodens start sad Venstre på knap halvdelen af landets borgmesterposter med i alt 48 mod 31 i forrige valgperiode. Omvendt gik Socialdemokraterne fra 49 til 33. SF mistede 1, mens De Konservative og Radikale Venstre hver gik frem med 1. Ved valgperiodens start var der 2 borgmestre fra lokallister; i forrige valgperiode var der 3 lokale og 1 løsgænger.

Parti KV13 Aktuelt
Venstre 48 46
Socialdemokratiet 33 33
Konservative 13 14
lokallister 1 1
Radikale Venstre 1 1
lokallister 1 1
0

Ændringer i perioden

  • Tobias Birch Johansen (Læsø) skiftede i august 2014 fra Læsø Listen til Venstre. Dermed har Venstre halvdelen af borgmesterposterne.
  • Mogens Haugaard Nielsen (Stevns) brød januar 2017 med Venstre og blev løsgænger. Han stiftede kort efter lokallisten Nyt Stevns.
  • Lene Kjeldgaard Jensen (Thisted) skiftede juni 2017 fra Venstre til De Konservative.



Kønsfordeling

Køn 2014-17 2010-13 *
Kvinder 11 14 / 16
Mænd 86 84 / 84

* Starten / slutningen på valgperioden.

De kvindelige borgmestre udgør 12 %. Blandt alle KB-medlemmer udgør kvinderne 28 %. Kvinderne i Folketinget udgør 39 %.



Comeback kids

KV13 gav et comeback til 6 tidligere borgmestre.

Navn Kommune Parti Tidligere periode(r)
H.P. Geil Haderslev (tidl. Gram) Venstre 1990-2009
Knud Larsen Vordingborg (tidl. Møn) Venstre 1992-1997, 2002-2006
Erik Buhl Varde (tidl. Ølgod) Venstre 1998-2006
Jørgen Otto Jørgensen Ærø (tidl. Ærøskøbing) Socialdemokratiet 1998-2009
Mikael Klitgaard Brønderslev (tidl. Dr.lund) Venstre 2002-2009
Lars Erik Hornemann Svendborg (tidl. Gudme) Venstre 2002-2009



Nyvalgte

Efter konstitueringerne kunne 35 KB-medlemmer for første gang kalde sig borgmester. For 6 af dem var det desuden første gang, de blev valgt til KB.

Navn Parti Kommune
Christian Thygesen Venstre Faaborg-Midtfyn
Claus Omann Jensen Venstre Randers
Eik Dahl Bidstrup Venstre Dragør
Jacob Bjerregaard Jørgensen Socialdemokratiet Fredericia
Kenneth Muhs Venstre Nyborg
Tobias Birch Johansen Venstre Læsø



Yngst, ældst, kortest, længst

  • Længst: Steen Dahlstrøm (Socialdemokratiet, Middelfart) havde siddet som borgmester i 28 år ved indgangen til denne valgperiode.
  • Kortest: Ved valget i 2013 kom der en del udskiftninger på borgmesterposterne. I alt 35 byrådsmedlemmer kunne fra 1. januar 2014 for første gang kalde sig borgmester. Desuden har der i valgperioden været seks udskiftninger:
    • August 2014: Torsten Nielsen (Konservative, Viborg) overtog efter Søren Pape Poulsen, som var blevet partileder.
    • Marts 2016: Kent Max Magelund (Socialdemokratiet, Brøndby) overtog efter Ib Terp, som trak sig fra politik pga. sygdom.
    • Maj 2016: Henrik Frandsen (Venstre, Tønder) overtog efter afdøde Laurids Rudebeck.
    • Januar 2017: Peter Rahbæk Juel (Socialdemokratiet, Odense) overtog efter Anker Boye, som gik på pension.
    • Februar 2017: Karsten Søndergaard (Venstre, Egedal) overtog efter Willy Eliasen.
    • April 2017: Michael Seiding Larsen (Venstre, Vordingborg) overtog efter Knud Larsen, som gik på pension.
    • Juli 2017: Trine Græse (Socialdemokratiet, Gladsaxe) overtog efter Karin Søjberg Holst, som gik på pension.
    • September 2017: Johannes L. Jensen (Socialdemokratiet, Middelfart) overtog efter Steen Dahlstrøm.
  • Ældst: Willy Eliasen (Venstre, Egedal) er født i 1942 og var dermed alderspræsident efter valget. Da han trak sig fra borgmesterposten i februar 2017, blev Flemming Christensen (Konservative, Køge), født 1944, den ældste borgmester.
  • Yngst: Joy Mogensen (Socialdemokratiet, Roskilde) er født i 1980 og Danmarks yngste borgmester.



De 98 borgmestre

“Debutdato” henviser til første gang, personen udpeget som borgmester. Flere borgmestre har måttet aflevere borgmesterkæden i en eller flere valgperioder.

Kommune Navn Parti Debut Alder
Albertslund Steen Christiansen Socialdemokratiet 2010-01-01 58
Allerød Jørgen Johansen Konservative 2014-01-01 52
Assens Søren Steen Andersen Venstre 2014-01-01 46
Ballerup Jesper Würtzen Socialdemokratiet 2012-06-01 52
Billund Ib Kristensen Venstre 2002-01-01 66
Bornholm Winni Grosbøll Socialdemokratiet 2010-01-01 41
Brøndby Kent Max Magelund Socialdemokratiet 2016-03-01 66
Brønderslev Mikael Klitgaard Venstre 2002-01-01 64
Dragør Eik Dahl Bidstrup Venstre 2014-01-01 43
Egedal Karsten Søndergaard Venstre 2017-02-01 51
Esbjerg Johnny Søtrup Venstre 1994-01-01 68
Fanø Erik Nørreby Venstre 2006-01-01 57
Favrskov Nils Borring Socialdemokratiet 2010-01-01 59
Faxe Knud Erik Hansen Socialdemokratiet 2010-01-01 67
Fredensborg Thomas Lykke Pedersen Socialdemokratiet 2010-01-01 56
Fredericia Jacob Bjerregaard Jørgensen Socialdemokratiet 2014-01-01 40
Frederiksberg Jørgen Glenthøj Konservative 2009-01-15 63
Frederikshavn Birgit S. Hansen Socialdemokratiet 2014-01-01 51
Frederikssund John Schmidt Andersen Venstre 2014-01-01 59
Furesø Ole Bondo Christensen Socialdemokratiet 2010-01-01 60
Faaborg-Midtfyn Christian Thygesen Venstre 2014-01-01 50
Gentofte Hans Toft Konservative 1993-04-01 71
Gladsaxe Trine Græse Socialdemokratiet 2017-07-12 56
Glostrup John Engelhardt Venstre 2010-01-01 61
Greve Pernille Beckmann Venstre 2014-01-01 44
Gribskov Kim Valentin Venstre 2014-01-01 55
Guldborgsund John Brædder Guldborgsundlisten (lokal) 2010-01-01 56
Haderslev Hans Peter Geil Venstre 1990-01-01 61
Halsnæs Steen Hasselriis Venstre 2014-01-01 70
Hedensted Kirsten Terkilsen Venstre 2002-01-01 63
Helsingør Benedikte Kiær Konservative 2014-01-01 48
Herlev Thomas Gyldal Petersen Socialdemokratiet 2011-12-01 42
Herning Lars Krarup Venstre 2007-01-01 46
Hillerød Dorte Meldgaard Konservative 2014-01-01 42
Hjørring Arne Boelt Socialdemokratiet 2010-01-01 56
Holbæk Søren Kjærsgaard Venstre 2010-01-01 42
Holstebro H.C. Østerby Socialdemokratiet 2010-01-01 62
Horsens Peter Sørensen Socialdemokratiet 2012-05-15 51
Hvidovre Helle Moesgaard Adelborg Socialdemokratiet 2012-12-18 58
Høje-Taastrup Michael Ziegler Konservative 2006-01-01 50
Hørsholm Morten Slotved Konservative 2010-01-01 48
Ikast-Brande Carsten Kissmeyer Venstre 2002-01-01 65
Ishøj Ole Bjørstorp Socialdemokratiet 2001-01-01 71
Jammerbugt Mogens Gade Venstre 2002-01-01 57
Kalundborg Martin Damm Venstre 2010-01-01 55
Kerteminde Hans Luunbjerg Venstre 2014-01-01 47
Kolding Jørn Pedersen Venstre 2010-01-01 50
København Frank Jensen Socialdemokratiet 2010-01-01 57
Køge Flemming Christensen Konservative 2014-01-01 74
Langeland Bjarne Nielsen Venstre 2010-01-01 60
Lemvig Erik Flyvholm Venstre 2002-01-01 55
Lolland Holger Schou Rasmussen Socialdemokratiet 2014-01-01 53
Lyngby-Taarbæk Sofia Osmani Konservative 2014-01-01 39
Læsø Karsten Nielsen 2018-01-01
Mariagerfjord Mogens Eduard Jespersen Venstre 2014-01-01 62
Middelfart Johannes Lundsfryd Jensen Socialdemokratiet 2017-09-04 43
Morsø Hans Ejner Bertelsen Venstre 2014-01-01 60
Norddjurs Jan Petersen Socialdemokratiet 2010-01-01 60
Nordfyns Morten Andersen Venstre 2010-01-01 42
Nyborg Kenneth Muhs Venstre 2014-01-01 45
Næstved Carsten Rasmussen Socialdemokratiet 2011-05-01 47
Odder Uffe Jensen Venstre 2014-01-01 57
Odense Peter Rahbæk Juel Socialdemokratiet 2017-01-01 40
Odsherred Thomas Adelskov Socialdemokratiet 2010-01-01 53
Randers Claus Omann Jensen Venstre 2014-01-01 48
Rebild Leon Sebbelin Radikale Venstre 2014-01-01 57
Ringkøbing-Skjern Hans Østergaard Venstre 1994-01-01 72
Ringsted Henrik Axel Hvidesten Venstre 2014-01-01 40
Roskilde Joy Mogensen Socialdemokratiet 2011-05-05 37
Rudersdal Jens Ive Venstre 2012-10-15 63
Rødovre Erik Nielsen Socialdemokratiet 1994-01-01 64
Samsø Marcel Meijer Socialdemokratiet 2014-01-01 51
Silkeborg Steen Vindum Venstre 2014-01-01 50
Skanderborg Jørgen Gaarde Socialdemokratiet 2010-01-01 62
Skive Peder Christian Kirkegaard Venstre 2014-01-01 62
Slagelse Stén Knuth Venstre 2014-01-01 53
Solrød Niels Hörup Venstre 2006-01-01 54
Sorø Gert Jørgensen Konservative 2014-01-01 56
Stevns Mogens Haugaard Nielsen Nyt Stevns (lokal) 2014-01-01 60
Struer Mads Jakobsen Venstre 2014-01-01 54
Svendborg Lars Erik Hornemann Venstre 2002-01-01 61
Syddjurs Claus Wistoft Venstre 2014-01-01 58
Sønderborg Erik Lauritzen Socialdemokratiet 2014-01-01 49
Thisted Lene Kjelgaard Jensen Konservative 2010-01-01 60
Tønder Henrik Frandsen Venstre 2016-05-26 57
Tårnby Henrik Zimino Socialdemokratiet 1994-01-01 68
Vallensbæk Henrik Rasmussen Konservative 2010-04-07 46
Varde Erik Buhl Venstre 1998-01-01 61
Vejen Egon Fræhr Venstre 2002-01-01 67
Vejle Arne Hansen Sigtenbjerggaard Venstre 2002-01-01 66
Vesthimmerlands Knud Vældgaard Kristensen Konservative 2002-01-01 64
Viborg Torsten Nielsen Konservative 2014-09-03 51
Vordingborg Michael Seiding Larsen Venstre 2017-04-01 41
Ærø Jørgen Otto Jørgensen Socialdemokratiet 1998-01-01 66
Aabenraa Thomas Andresen Venstre 2014-01-01 53
Aalborg Thomas Kastrup-Larsen Socialdemokratiet 2014-01-01 45
Aarhus Jacob Bundsgaard Socialdemokratiet 2011-08-10 42

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *