Kandidater FV15


Opnåede (gen)valg

Navn Parti Kommune FT-debut
Alex Ahrendtsen Dansk Folkeparti Odense 2011
Claus Kvist Hansen Dansk Folkeparti Horsens 2015
Dennis Flydtkjær Dansk Folkeparti Herning 2011
Dorthe Ullemose Dansk Folkeparti Svendborg 2015
Hans Kristian Skibby Dansk Folkeparti Hedensted 2005
Henrik Brodersen Dansk Folkeparti Slagelse 2007
Ib Poulsen Dansk Folkeparti Thisted 2007
Jan Rytkjær Callesen Dansk Folkeparti Sønderborg 2015
Jens Henrik Thulesen Dahl Dansk Folkeparti Assens 2011
Jeppe Jakobsen Dansk Folkeparti Kalundborg 2015
Karina Due Dansk Folkeparti Silkeborg 2015
Kenneth Kristensen Berth Dansk Folkeparti Vallensbæk 2015
Lise Bech Dansk Folkeparti Rebild 2015
Liselott Blixt Dansk Folkeparti Greve 2007
Marlene Harpsøe Dansk Folkeparti Helsingør 2007
Merete Dea Larsen Dansk Folkeparti Roskilde 2015
Mette Hjermind Dencker Dansk Folkeparti Hvidovre 2011
Mikkel Sjøberg Dencker Dansk Folkeparti Hvidovre 2001
Morten Marinus Dansk Folkeparti Jammerbugt 2011
Pernille Bendixen Dansk Folkeparti Odense 2015
Peter Kofod Poulsen Dansk Folkeparti Haderslev 2015
René Christensen Dansk Folkeparti Guldborgsund 2008
Susanne Eilersen Dansk Folkeparti Fredericia 2015
Mai Mercado Konservative Frederiksberg 2011
Rasmus Jarlov Konservative København 2010
Laura Lindahl Liberal Alliance Frederiksberg 2015
Villum Christensen Liberal Alliance Slagelse 2008
Jacob Mark SF Køge 2015
Trine Schøning Torp SF Halsnæs 2015
Daniel Toft Jakobsen Socialdemokratiet Hedensted 2015
Erik Skov Christensen Socialdemokratiet Nyborg 2015
Pernille Schnoor Socialdemokratiet Hørsholm 2015
Yildiz Akdogan Socialdemokratiet København 2007
Hans Andersen Venstre Frederikssund 2001
Jan E. Jørgensen Venstre Frederiksberg 2011
Jane Heitmann Venstre Faaborg-Midtfyn 2011
Lars Christian Lilleholt Venstre Odense 2001


Opnåede ikke valg

Navn Parti Kommune
Helge Larsen løsgænger Herlev
Karl Erik Høholt Jensen løsgænger Hvidovre
Kashif Ahmad løsgænger Hvidovre
Kisser Franciska Lehnert løsgænger Ringsted
Per Zeidler løsgænger Syddjurs
Betina Signe Stick Dansk Folkeparti Assens
Carsten Bredtved Kudsk Dansk Folkeparti Nyborg
Eric Steffensen Dansk Folkeparti Lolland
Finn Rudaizky Dansk Folkeparti København
Gert Poul Christensen Dansk Folkeparti Greve
Githa Nelander Dansk Folkeparti Næstved
Gitte Hemmingsen Dansk Folkeparti Halsnæs
Hans Henrik Ramsgaard Sørensen Dansk Folkeparti Mariagerfjord
Heino Hahn Dansk Folkeparti Vordingborg
Julie Gottschalk Dansk Folkeparti Varde
Karin Storgaard Dansk Folkeparti København
Knud N. Mathiesen Dansk Folkeparti Aarhus
Kristina Jørgensen Dansk Folkeparti Kolding
Laila Sortland Dansk Folkeparti Syddjurs
Morten Dreyer Dansk Folkeparti Dragør
Paw Karslund Dansk Folkeparti Tårnby
Per Dalgaard Dansk Folkeparti Syddjurs
Per Nørhave Dansk Folkeparti Ringsted
Preben Andersen Dansk Folkeparti Skive
Thomas Palmskov Dansk Folkeparti Næstved
Tommy Degn Dansk Folkeparti Rebild
Åge Prisholm Dansk Folkeparti Faaborg-Midtfyn
Anders K. Brandt Enhedslisten Sønderborg
Arne Lindberg Callesen Enhedslisten Varde
Benny Dall Enhedslisten Kolding
Bente Lerche-Thomsen Enhedslisten Guldborgsund
Bo Haxthausen Enhedslisten Bornholm
Carsten Oddershede Enhedslisten Greve
Cæcilie Lyndgaard Andersen Enhedslisten Aalborg
Helge Bo Jensen Enhedslisten Albertslund
Henrik Qvist Enhedslisten Skanderborg
Ivan Mott Enhedslisten Lejre
Jeanne Guldbrand Toxværd Enhedslisten Gentofte
Jesper Kiel Enhedslisten Svendborg
Jørn Vedel Eriksen Enhedslisten Herning
Malene Rye Andersen Enhedslisten Assens
Morten Riis Enhedslisten Bornholm
Peter Mikkelsen Enhedslisten Rødovre
Thyge Enevoldsen Enhedslisten Frederiksberg
Ulf Harbo Enhedslisten Norddjurs
Øjvind Vilsholm Enhedslisten Furesø
Anders Retz Johansson Konservative Ærø
Anette Brix Andreasen Konservative Næstved
Brigitte Klintskov Jerkel Konservative Greve
Dan Arnløv Jørgensen Konservative Vejle
Daniel Rugholm Konservative Hjørring
Erik Lund Konservative Allerød
Henrik Dalgaard Christensen Konservative Vesthimmerlands
Henrik Nielsen Konservative Svendborg
Kirstine van Sabben Konservative Bornholm
Line Vanggaard Pedersen Konservative Brønderslev
Marie Louise L.M. Friderichsen Konservative Lolland
Merete Scheelsbeck Konservative Høje-Taastrup
Nicoline Damkjær Konservative Middelfart
Orla Østerby Konservative Lemvig
Per Ingvar Løkken Konservative Horsens
Thorkild Gruelund Konservative Hørsholm
Tove Videbæk Konservative Ikast-Brande
Birgit Jakobsen KristenDemokraterne Hedensted
Bjarne Hartung Kirkegaard KristenDemokraterne Bornholm
Karlo Brondbjerg KristenDemokraterne Herning
Kristian Andersen KristenDemokraterne Ringkøbing-Skjern
Anne Jeremiassen Liberal Alliance Lyngby-Taarbæk
Bo Plejdrup Ritterbusch Liberal Alliance Mariagerfjord
Elisabeth Ildal Liberal Alliance Rudersdal
Henrik Boye Jørgensen Liberal Alliance Solrød
Jonathan Nielsen Liberal Alliance Hillerød
Michele Fejø Liberal Alliance Gladsaxe
Mette Thiesen Nye Borgerlige Hillerød
Poul V. Jensen Nye Borgerlige Gentofte
Andreas Pourkamali Radikale Venstre København
Anne Marie Geisler Andersen Radikale Venstre København
Bente Johansen Radikale Venstre Bornholm
Daniel Nyboe Andersen Radikale Venstre Aalborg
Emrah Tuncer Radikale Venstre Holbæk
Henrik Klitgaard Radikale Venstre Hørsholm
Jeppe Trolle Radikale Venstre Roskilde
Karsten Lauritsen Radikale Venstre Frederiksberg
Kristian Hegaard Radikale Venstre Fredensborg
Mogens Nyholm Radikale Venstre Randers
Arly Eskildsen SF Herlev
Balder Mørk Andersen SF Frederiksberg
Bente Borg Donkin SF Helsingør
Bilal Inekci SF Ishøj
Bjarne Andersen SF Favrskov
Kirstine Bille SF Syddjurs
Klaus Mygind SF København
Marie Yvonne Rasmussen SF Kerteminde
Mikkel Dragmose-Hansen SF Middelfart
Morten Normann Jørgensen SF Lyngby-Taarbæk
Nikolaj Bührmann SF Allerød
Sanne Rubinke SF Odder
Serdal Benli SF Gladsaxe
Sisse Marie Berendt Welling SF København
Stephan Kleinschmidt Slesvigsk Parti Sønderborg
Frank Heidemann Socialdemokratiet Ikast-Brande
Kenneth F. Christensen Socialdemokratiet Hvidovre
Lars Aslan Rasmussen Socialdemokratiet København
Miki Dam Larsen Socialdemokratiet Allerød
Per Husted Nielsen Socialdemokratiet Mariagerfjord
Peter Duetoft Socialdemokratiet Hjørring
Simon Pihl Sørensen Socialdemokratiet Lyngby-Taarbæk
Sine Heltberg Socialdemokratiet Frederiksberg
Anders Broholm Venstre Frederikshavn
Anders Buhl-Christensen Venstre Randers
Carsten Kissmeyer Venstre Ikast-Brande
Carsten Scheibye Venstre Bornholm
Claus Bakke Venstre Guldborgsund
Claus Houden Venstre Odense
Flemming Damgaard Larsen Venstre Lejre
Gert Bjerregaard Venstre Aarhus
Jakob Engel-Schmidt Venstre Lyngby-Taarbæk
Jens Ejner Christensen Venstre Vejle
Karina Rohrberg Jessen Venstre København
Karsten Nonbo Venstre Næstved
Klaus Markussen Venstre Hillerød
Mariann Nørgaard Venstre Aalborg
Marianne Bredal Venstre Struer
Mark Grossmann Venstre Odense
Mogens Brag Venstre Frederikshavn
Morten Dahlin Venstre Greve
Per Deichmann Bisgaard Venstre Vesthimmerlands
Peter Jørgensen Venstre Sønderborg
Susanne Linnet Venstre Tønder
Søren Hyldgaard Venstre Rudersdal
Tinne Borch Jacobsen Venstre Fredensborg
  • Stephan Kleinschmidt (Slesvigsk Parti, Sønderborg) opstillede for Radikale Venstre.
  • Kashif Ahmad (løsgænger, tidl. Hvidovrelisten, Hvidovre) opstillede for Nationalpartiet.
  • Karl Erik Høholt Jensen (løsgænger, tidl. Venstre, Hvidovre) opstillede for Venstre.
  • Kisser Franciska Lehnert (løsgænger, tidl. Liberal Alliance, Ringsted) opstillede for Liberal Alliance.
  • Poul V. Jensen (Nye Borgerlige, tidl. Liberal Alliance, Gentofte) opstillede for Liberal Alliance.


Fordeling på partier

Parti Antal
Dansk Folkeparti 45
Venstre 27
Konservative 19
Enhedslisten 19
SF 16
Socialdemokratiet 12
Radikale Venstre 10
Liberal Alliance 8
løsgængere 5
KristenDemokraterne 4
Nye Borgerlige 2
Slesvigsk Parti 1


Fordeling på regioner

Region Antal
Hovedstaden 52
Midtjylland 23
Syddanmark 22
Sjælland 20
Nordjylland 14

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *